Народна библиотека „Радоје Домановић“ у Лесковцу, за време ванредног стања, организује низ мера и активности, које су у потпуности бесплатне и прилагођене свим старосним групама грађана Прочитај више

„КЊИГА И ФИЛМ“ Програм Народне библиотеке „Радоје Домановић“: ДОРОТЕЈ

Прво дело Добрила Ненадића „Доротеј“ својевремено је била најчитанија књига на нашим просторима и једна од најтиражнијих књига српске књижевности XX века (200.000 примерака у преко 15 издања). „Доротеј“ је роман на ивици жанра, ни историјски, ни психолошки, ни љубавни, а опет класик који кроз више гласова својих јунака приповеда о калуђеру-видару у средњовековној Србији. Иако приповеда о једном далеком времену, Ненадић кроз исповедања својих ликова, плете универзалну причу  о судбини човека кога ограничава сурово доба којем припада. Тринаест ликова, кроз своје мисли, преносе нам радњу романа, која почиње оног тренутка када у њихов живот уђе четрнаеста особа по којој је ово дело и добило назив. Већ од самог почетка се да примети да је Доротеј другачији од свих осталих, његово понашање и изглед се не уклапају у слику коју су они створили о њему. Његова блага нарав и доброта, као и жеља да помогне свима без обзира на то ко су и колио имају, издваја га од осталих и ствара завист код њих…  

По роману „Доротеј“ снимљен је филм 1981. године, чија је радња смештена почетком XIV века у средњовековну Србију. Редитељ филма је Здравко Велимировић, сценаристи Борислав Михајловић Михиз и Добрило Ненадић. Неке од сцена у филму су снимљене на остацима средњовековних тврђава као што су Маглич и Београд. Главне улоге у филму поверене су Гојку Шантићу и Горици Поповић, који су остварили изузетне улоге као племенити монах и травар Доротеј и Јелена, супруга властелина, а између којих се развила духовна блискост која прераста у љубав. „Доротеј“ је један од ретких филмова на тему средњег века који реалистички осликава тај период, приказујући стање најширег слоја тадашњег становништва које је у то време, због недостатка модерне медицине и науке, обољевало од разних болести и живело у тешким животним условима.

Аутори плаката: Весна Илић, Драгана Маринковић и Урош Булатовић.

digitalnabiblioteka.rs

zigzag white

Колекцијa
Дигитализованих
Ретких Издања

digitalna-biblioteka

Партнери

#lebiblioteka

lebiblioteka
lebiblioteka